Date: 2010
Client: Ahder Gıda Turizm İşletmeleri
Place: Etiler-İstanbul
Typical: Restaurant


Kile Restaurant;

Etilerde Arnavutköy, Ulus, Etiler ve Levent yollarının kesiştiği köşede 350 m² kapalı alan ve 600 m² açık alan olarak tasarlanan Kile Restaurant toplam 200 kişilik oturma kapasitesi ile servis vermektedir. İç Mimari Projesi BRN Ulaş Mimarlık’tan Baran Uyan ve Ulaş Kelle tarafından yapılan Restaurant’ın Birçok farklı bitkinin büyük ahşap saksılar ile yerleştirildiği Peyzaj Tasarımı ise BRN Ulaş Mimarlık ve Peyzaj Center firmalarının ortak tasarımıdır.

Tasarım sürecinin başında Prestijli bir Et Restaurant’ı olarak kurgulanan mekanın konsepti de, hedef müşteri kitlesinin mekansal konfor ve estetik tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Meüsünde Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden özellikli kebap ve et yemeklerini barındıran Kile Restaurant, menüde ki ürünlerinin sunumunu ve mekansal özelliklerini “Konsept i” içerisinde geliştirmişlerdir. İç Mimari Projesinde mümkün olduğunca koyu renklerin tercih edildiği Kile Restaurant, renklerin parlak ya da mat malzemeler ile sunumu ile mekan içerisinde farklı derinlikleri vurgulamayı başarmıştır. Özellikle dikkat çekici tavan aydınlatması, klasik çizgiler taşıyan avizeleri ve klasik bezemelere gönderme yapan camlı kolonları ile sunumunu yaptığı ürünü alışagelmedik bir paket içerisinde sunmayı başarmıştır. İç dekorasyonun en pahalı ve dikkat çekici ürünleri Ressam İsmail Acar imzalı tablolar ve Baskılı Ayna Panolardır.

Bahçe deck’i çeşitli açılarda biraraya getirilmiş ahşap plaklardan oluşmaktadır. Bahçe de 3 adet özel üretim kütükten masa çeşitli bezemeler ile süslenerek geçmişte ki Han Masalarına gönderme yapar. Masaların elde üretimi ve oyma işçilikleri İsmail Öşme ve Damrong Prommokhak (Thailand asıllı sanatkar) tarafından yapılmıştır.